دوشنبه 6 تير 1401

به‌نام آفریننده‌ی زیباییها
فراخوان سیزدهمین دوسالانه‌ی عکس ایران
تهران بهمن 1393


انجمن عکاسان ایران با همکاری مرکز هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسه‌ی توسعه‌ی هنرهای تجسمی معاصر و موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، سیزدهمین دوسالانه‌ی عکس ایران را از 1 تا 20 بهمن ماه 1393 در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران برگزار می‌کند.

شورای برنامه‌ریزی
نادر داوودی، محمدمهدی رحیمیان، مسعود زنده‌روح کرمانی، اسماعیل عباسی، مجید مسچی، مهدی مقیم‌نژاد، سیدعباس میرهاشمی، ساعد نیکذات.
عبدالرحیم سیاهکارزاده (رئیس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر)، حسین نوروزی (نماینده مرکز هنرهای تجسمی)

دبیر دوسالانه:
اسماعیل عباسی

دوسالانه با موضوع آزاد در دو بخش برگزار می‌شود:
الف: رویکرد آرت فتوگرافی (art photography)
ب: رویکرد خلاقانه (creative photography)

الف. رویکرد آرت فتوگرافی
این بخش با تأکید ویژه بر رویکرد آرت فتوگرافی که مترادف عکاسی مفهومی (conceptual) است برگزار خواهد شد. از نگاه برگزار‌کننده، آرت فتوگرافی به فرآیندی در عکاسی اطلاق می‌شود که هنرمند طی آن می‌کوشد تا با استفاده از قابلیت‌های این رسانه، اندیشه‌ی مشخصی را به تصویر درآورد. آرت فتوگرافی ساختاری پروژه‌ای دارد، ایده‌محور است، هدف مفهومی مشخصی را دنبال می‌کند و عمدتاً برای ارائه‌ی نمایشگاهی تولید می‌شود. در این‌جا، منظور از پروژه، مجموعه‌ای از عکس‌هاست که از پیش برنامه‌ریزی شده و در کنار هم به پیکره‌بندی کار هنری شکل می‌دهد. ترتیب همنشینی عکس‌ها در یک پروژه می‌تواند بنابر منطق کلاسیک مجموعه عکس‌ها و پیروی از قانونِ وحدتِ موضوع، مکان یا زمان و همچنین ترتیبی روایی باشد، یا نباشد. به‌عبارت دیگر، آنچه که در ژانر آرت فتوگرافی ملاک ارزش‌گذاری قرار می‌گیرد استفاده‌ی درست و بجا از تصاویر در جهت انسجام بخشیدن به ساختار و کلیت پروژه است و این مسأله به شکل سلسله مراتبی به ایده‌ی هنرمند و هدفی بر می‌گردد که او به آن دلیل ایده‌اش را مطرح می‌کند.
به طور منطقی، ایده ‌بنیاد بودن این شکل از عکاسی، مرزهای ارزش‌گذاری پروژه‌ها را از قواعد زیبایی‌شناختی لزوماً تثبیت شده فراتر می‌برد و همه چیز را در گرو اندیشه‌ی نهفته در کار قرار می‌دهد. بنابر این، تشخیص چارچوب ایده‌ها و هدف‌‌ها برای بامعنا شدن پروژه‌های عکاسی امری کاملاً ضروری است. از سوی دیگر آرت فتوگرافی بنابر همین دلیل مفهومی بودن خود، نه از نظر محتوایی می‌تواند به موضوعات بخصوصی محدود شود و نه از نظر تولیدی می‌تواند در برگیرنده‌ی شکل از پیش تعیین شده‌ای از عکاسی باشد. به عبارت دیگر، همه‌ی شیوه‌های تولیدی عکس، از مستند گرفته تا عکس‌های دست‌کاری شده، صحنه‌پردازی شده (و از این قبیل) و همه‌ی‌ عکس‌هایی که در اصل در ژانرهای پایه دیگری می‌گنجند، همچون عکس‌های پرتره، چشم‌انداز، طبیعت، تبلیغاتی (و از این قبیل)، به شرط برآوردن معیار ساختارمندی پروژه‌ای، ایده‌مندی، هدفمندی و در مجموع، فرآیند مفهومی‌سازی موضوعات و درونمایه‌ها، می‌توانند اعتبار لازم برای حضور در دامنه‌ی آرت فتوگرافی را بیابند.
لازم است هنرمندان برای تبیین بهتر پروژه‌های خود نوشتاری را حداقل 100 و حداکثر در 300 کلمه به عنوان استیتمنت یا دیدگاه هنرمند بنویسند. هنرمندان در انتخاب لحن نوشتار خود مختارند اما متن آن‌ها باید به شکلی روشن، گویا و مؤثر به فهم ایده‌ی آثارشان کمک کند.
در شرایط متعارف هر هنرمند میتواند تا 7 عکس را برای پروژه‌ی خود تعریف کند مگر آنکه او بنا بر ضرورت ایده‌ی خود بخواهد از این قاعده فراتر رود، که در مواردی از این قبیل، لازم است شرکت‌کنندگان به شکل دقیق دلایل تصمیمات خود را توضیح دهند. همچنین، در شرایط متعارف، شکل اجرای تصاویر بر کارماده‌ی کاغذ عکاسی (در همه‌ی انواع آن) مدنظر است. با این همه اگر هنرمندی خواستار اجرای ایده‌های خود بر کار ماده‌ی دیگر است و یا آنکه می‌خواهد آثارش را به گونه‌ای ویژه چیدمان کند، می‌بایست طرح و توضیحات دقیقی را به ضمیمه‌ی آثارش بیافزاید.

ب: رویکرد خلاقانه
این بخش به صورت تک عکس بوده و به نگاه و رویکرد خلاقانه عکاسان اختصاص دارد. در این جا منظور از خلاقیت رجوع به تواناییهای عکاس در انتخاب موضوع، سازماندهی بصری و روش بیان است که حاصل کار به تصویری تأمل برانگیز تبدیل شود. همچنین، منظور از تک عکس تصویری است که بتواند به شکلی مستقل، بی‌نیاز از توضیحات زمینه‌ای و یا همنشینی در کنار تصاویر دیگر، تأثیر خود را به بیننده منتقل کند. در این بخش نیز هنرمندان در انتخاب موضوع، تکنیک و حتی عنوان‌گذاری عکس‌های خود آزادند، اما هر هنرمند تنها می‌تواند 3 قطعه عکس را در سایت دوسالانه بارگذاری کند.


امتیازات:

 • این دوسالانه غیر رقابتی بوده و به کلیه‌ی راه یافتگان، مدال دوسالانه، کتاب و گواهی شرکت اهدا می‌شود.
 • با نظرکارشناسان هنری موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، تعدادی از آثار دوسالانه برای گنجینه‌ی موزه‌ی هنرهای معاصر تهران خریداری می‌شود.
 • برای راه‌یافتگان به دوسالانه، کارت عضویت انجمن عکاسان ایران با اعتبار یک ساله صادر می‌شود.
 • در بخش پروژه به هنرمندانی که آثارشان به نمایشگاه راه پیدا کند به تشخیص هیأت انتخاب حداکثر تا مبلغ پانزده میلیون ریال به‌عنوان کمک هزینه‌ی آماده‌سازی آثار از سوی دبیرخانه پرداخت می‌شود (این مبلغ بنا به صلاح‌ دید هیأت انتخاب و چگونگی ساختار پروژه می‌تواند متغیر باشد).
  یادآوری: با توجه به فضای موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، برای این بخش حداکثر 30 پروژه در نظر گرفته شده است.
 • آماده سازی و ارائه‌ی نهایی آثار در بخش تک عکس با دبیرخانه‌ی دوسالانه خواهد بود.
 • این نمایشگاه پس از تهران در برخی از مراکز هنری دیگر ایران و جهان به نمایش در خواهد آمد.

برنامه‌های جنبی:

 • تجلیل و برگزاری نمایشگاه از دو هنرمند پیشگام هنر عکاسی ایران
 • برگزاری نشستهای تخصصی در زمینه‌ی عکاسی
 • میزگرد در خصوص سیزدهمین دوسالانه‌ی عکس ایران

مقررات عمومی:

 • سیزدهمین دوسالانه‌ی عکس ایران در این دوره از طریق پایگاه اینترنتی به نشانیwww.nips.org.ir اقدام به ثبت نام و دریافت آثار شما می‌کند.لطفاً به  نشانی یاد شده مراجعه و با توجه به مقررات، عکس‌های خود را ارسال کنید
 • هر متقاضی می‌تواند در هر دو بخش شرکت کند و طبق مقررات اعلام شده در هر بخش، اثر خود را ارسال کند.
  توجه: لطفاً شرکت کنندگان از ارسال تصاویر یکسان برای هر دو بخش خودداری کنند.
 • متقاضی می‌پذیرد که عکس‌های ارسالی به او تعلق دارد و مسئولیت اخلاقی و حقوقی ناشی از این امر به عهده‌ی فرستنده آثار است و مسئولیتی از این بابت متوجه برگزارکننده نیست.
 • برگزارکننده مجاز است از آثار راه یافته به دوسالانه برای اطلاع رسانی، تبلیغات و چاپ در کتاب دوسالانه استفاده کند.
 • تصمیم‌گیری در موارد پیش‌بینی نشده به عهده‌ی دبیر دوسالانه است.

مقررات تخصصی و گاهشمار:

الف: رویکرد آرت فتوگرافی
توجه: انتخاب آثار بخش آرت فتوگرافی در دو مرحله صورت می‌گیرد.
الف: انتخاب اولیه آثار نمایشگاه و اطلاع رسانی به هنرمندان برای ارسال اجرای نهایی آثار خود به دبیرخانه.
ب: انتخاب نهایی آثار با توجه به شیوه و ابتکار هنرمند در ارایه‌ی اثر که از ویژگی‌های آرت فتوگرافی است انجام خواهد شد.
(یادآوری): بنابر تشخیص هیأت انتخاب، در صورت نیاز، موارد اصلاحی در مهلت مقرر به شرکت‌کنندگان اعلام خواهد شد.
  مهلت ثبت نام و ارسال آثار این بخش تا ساعت 8 صبح روز شنبه 1 آذر 1393 است.
    انتخاب اولیه آثار: 4 و 5 آذر 1393
    اطلاع‌رسانی مرحله اول: 8 آذر 1393
    مهلت ارسال اصل آثار: 23 آذر 1393
    انتخاب نهایی آثار: 26 و 27 آذر  1393
    اطلاع‌رسانی انتخاب نهایی: 1 دی 1393

ب: رویکرد خلاقانه
    مهلت ثبت نام و ارسال آثار این بخش تا ساعت 8 صبح روز شنبه 15 آذر 1393 است.
    انتخاب نهایی آثار: 25 و 26 آذر 
    اطلاع‌رسانی انتخاب نهایی: 1 دی 1393