دوشنبه 6 تير 1401
کتاب "صد سال زری بافی در ایران" منتشر شد بازگشت

کتاب " صد سال زری بافی ایران " که دربرگیرنده تاریخچه ای از این هنر ظریف معاصر است، در قالبی نفیس با 100قطعه تصویر و طرح منتشر شد.
کتاب « صدسال زری بافی در ایران » با همت عکاس، کارشناس و مدرس حوزه عکاسی " مژگان طریقی " پس از 3 سال تلاش و کار پژوهشی، در آخرین روزهای سال چاپ و منتشر شد و به دفتر رسانۀ " پایگاه عکس چیلیک " (Chiilick.com) رسید و پس از معرفی در " پایگاه تخصصی کتاب عکس " در دسترس همگان قرار گرفت.

در بخشی از مقدمۀ کتاب آمده است: دامنۀ گسترده هنرهای دستی همیشه یکی از عرصه های هنر نمایی هنر مندان ایرانی و جلوه گاهی برای تجلی آداب، رسوم و سنت های این سرزمین کهن بوده است. زری بافی در طول تاریخ دو هزار ساله خود در ایران فراز و نشیب های زیادی را طی کرده. گاه در دورانی –کاملا- رو به زوال رفت و در دورانی دیگر راه کمال را پیمود. در تمام این دوران طولانی مدت این هنرمندان زری باف بودند که سینه به سینه، با جان و دل از این هنر ملی پاسداری کردند. احیای مجدد زری بافی پس از دوران افول آن حاصل تلاش و کوشش خانواده طریقی با پیشینه ای 400 ساله است که نقشی به سزا در رونق آن داشته اند. این هنر با نام اساتیدی چون: حبیب الله و محمد طریقی پیوند خورده است.

" مژگان طریقی " پیرامون گردآوری این کتاب اظهار داشت: این کتاب، با وجود 76 تصویر بافته شده و 23 طرح، نخستین کتابی است که با وجود برخورداری از بخشی جامع از اطلاعات و تصاویر، توانسته است جزئی از یک آرشیو را با این تعداد از عکس و تصاویری از طرح و بافت و ... به نمایش بگذارد.

کتاب شامل تاریخچه، چگونگی بافت ها، طرح ها، ابراز و آلات و همچنین عکس هایی تاریخی و قدیمی از بانیان اولیه این هنر ظریف ایرانی است تا هماهنگ و موزون با مطالب ارایه شده در این حوزه، ذهن و نگاه مخاطب را با تصاویر و عکس های ارایه شده به پیش ببرد. تصاویر و عکس هایی که اگر همکاری و پشتیبانی خاندان طریقی در ارایه آرشیو شخصی شان نمی بود، گردآوری کتاب با این چیدمان ممکن نبود. تصاویری که از دیدارهای سران کشورهای گوناگون در بخش عکس های خبری متعلق به دهه 40 و 50 به عنوانی سندی معتبر در صحت و اصالت کلام مولف ارایه شده است.

کتاب " صد سال زری بافی ایران " با گفتاری از دکتر جابر عناصری، پیشگفتار منوچهر طریقی و گردآوری مژگان طریقی، در قطع رحلی با طراحی وصفحه آرایی "مژگان پارسامقام" با جلدی دولایه و مقاوم(سخت) به زبان پارسی به شماره شابک: 5-2034-04-600-978 در شمارگان 1000 نسخه و در قالب 160 صفحه به شکل عکس دار، با کاغذ گلاسه و چاپ رنگی و قیمتی برابر با: 400000 ریال (چهل هزار تومان) به چاپ رسیده و در فهرست مجموعه کتاب های " پایگاه تخصصی کتاب عکس " به ثبت رسیده است.

علاقمندان به مشاهده و تهیه تالیفات عکاسی معرفی شده در " پایگاه تخصصی کتاب عکس "(ketabeAks.ir) می توانند جهت مشاهده فهرست عناوین کتاب ها و نشریه های موجود در این پایگاه، از بخش نمایشگاهی این طرح واقع در دفتر مرکزی " پایگاه عکس چیلیک " در تهران، دیدار و سایر نیازهای خود را در حوزه کتاب ها و نشریات عکاسی از طریق سفارش به این پایگاه، مطرح و در اسرع زمان و با برخورداری از شرایط ویژه کتاب مورد نظر خود را دریافت نمایند.
سایر متقاضیان شهرستان نیز جهت تهیه این کتاب درخواست خود را " ایـنجـا " مطرح کرده و یا با شماره های: 88348824 و 09122797717 تماس حاصل نمایند.

پایگاه عکس چیلیک 
تاريخ خبر:  1393/12/26